Wędkarskie porady

Wędkarstwo morskie

Wędkarstwo morskie różni się kilkoma względami od tego w jeziorach lub rzekach. Próbując swoich sił w tej odmianie warto wcześniej zapoznać się z odpowiednimi metodami, a także zaopatrzyć się w dedykowany sprzęt. Przeżyj ciekawą przygodę rzucając wędkę z brzegu albo kutra rybackiego.

Wędkarstwo morskie

Odpowiedni sprzęt

Rozpoczynając przygodę z wędkarstwem morskim, wybierz solidny sprzęt. Słona woda może łatwo uszkodzić poszczególne komponenty, dlatego lepiej wybrać dedykowane akcesoria oraz zadbać o ich oczyszczanie oraz prawidłową konserwację. Na rynku znajdziesz szeroki wybór kołowrotków, wędek oraz żyłek i przynęt odpowiednich do łowienia w morskich wodach. Warto również postawić na odpowiednią odzież, która będzie chronić przed nieprzyjemnym wiatrem oraz zimnem. Przydadzą Ci się również podbieraki oraz pudełka na przynętę.

Metody wędkowania w morzu

Najpopularniejszą techniką wykorzystywaną przy wędkarstwie morskim jest spinning. Polega ona na zarzuceniu z brzegu zestawu z przynętą, a następnie, przy nadawaniu jej odpowiedniej pracy, zwijanie żyłki na kołowrotek. Do tej metody niezbędny jest solidny, dobry jakościowo sprzęt oraz większa i cięższa przynęta. Jest to statyczna technika, ale daje możliwość złowienia wielu gatunków ryb, których nie znajdziesz na otwartym morzu. Kolejną metodą jest surfcasting, polegający na zarzucaniu wędki z linii brzegu albo brodząc w wodzie. Wiele gatunków ryb przypływa blisko plaży, więc tym sposobem możesz złapać między innymi leszcze i flądry. Poławiać możesz także z kutra. Jeśli nie cierpisz na chorobę morską, to warto wybrać się na taką wyprawę. W takim przypadku sprawdzi się metoda trolling, polegająca na ciągnięciu zdobyczy przez płynącą dalej łódź. Wiele kutrów wyposażonych jest w sonar, który ułatwia znajdywanie ławic albo większych okazów ryb. Najczęściej takie wyprawy skupiają się na połowie dorszy. To nie tylko okazja to złapania tego gatunku, ale także ciekawa przygoda.

Odpowiednie zezwolenia

Aby legalnie móc uprawiać wędkarstwo morskie i nie narazić się na wysokie mandaty, należy wykupić zezwolenie na rybołówstwo rekreacyjne. Opłatę możesz uiścić za tydzień, miesiąc albo cały rok poławiania. Należy przestrzegać zasad, uwzględniających, gdzie można, a gdzie nie wolno wędkować oraz okresy ochronne, kiedy połów jest zakazany. Wędkarstwo morskie to bardzo ciekawa i emocjonująca forma rybołówstwa. Możesz je uprawiać zarówno z brzegu, jak i z pokładu kutra. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt oraz poznać odpowiednie techniki. Biorąc udział w wyprawach na łodzi, przewodnicy na pewno udzielą Ci niezbędnych informacji. Pamiętaj także o zezwoleniu oraz przestrzegaj regulaminu, który obowiązuje w wędkarstwie morskim.